Akkaya Köyü Camii ve Yaylaları Güzelleştirme Derneği
Duyurular

İstanbuldan Giresuna, Akkaya Köyüne, Giresundan İstanbula Yük Ve Eşyalarınızın Nakliyesi  Kapınıza Kadar Güvenle Yapılır.

İrtibat: 05352658720

Kemal Sarıkılıç

Akkaya Köyü


Giresun Hava Durumu
Etkinlik Takvimi
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD  
EURO  
       
Özlü Sözler
Bir insana yapılacak en büyük kötülük, ona umut verip sonra hiçbir şey olmamış gibi gitmektir. Friends
Anket
Sitemizi Nasıl Buluyorsunuz ?


 
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
Köy Hayatı
 

Bir Başkadır Köy Hayatı. Sessiz Sakin Hayat, Doğal Ürünler, Stresten Uzak Yaşam, Temiz Hava... Üçü Bir Arada Hayat İksiridir Bunlar. Ömrü Uzatır… Köylerde Akrabası Olan Veya Bir Şekilde Yolu Köye Düşen Hemen Hemen Herkes Köy Hayatı İle İlgili Değişimlerin Farkındadır. Değişim, Canlılar İçin Kaçınılmaz Bir Süreçtir. Bundan Kurtuluş Yoktur. Hangi Köye Giderseniz Gidin, Köylümüzün Yaşama Tarzının Ve Beslenme Alışkanlıklarının Çok Değiştiğini Görürsünüz. Kendi Ürettiklerini Tüketme Yerine, Şehir Hayatının Veya Hızlı Yaşamanın Beraberinde Getirdiği Alışkanlıklar Olan Yeme , İçme Kültürünün Bugün En Ücra Köylerimizin Mutfaklarına Ve Sofralarına Kadar Girdiğini Görebilmekteyiz. Oysaki Bu Eskiden Böylemiydi ? Havanın Tertemiz, Gürültüsüz Ve Yeni Doğan Güneşin Merhaba Dediği Bir Sabahın Seherinde, Sakız Gibi Beyaz Çarşaflı Yatağından Kalkıp, Pencereyi Açarken O Tertemiz Oksijeni Solumak, Ardından İnekten Sütün Sağıldığını Görmek, Tavuğun Yumurtladığı Yumurtayı Alıp Kaynayan Suya Atmak, Yanınızda Gezen Tavuklardan Birini Yakalayıp Kesilmesi Akşam Et Olarak Önünüze Gelmesi. O Değişilmez Temiz Havası, Manzarası Ve Samimi İnsanları… İki – Üç Komşu Evin Hanımı Birleşip Yardımlaşarak, Evinde Odun Ateşinde , Ekmek ,Yufkalar Ve Gözlemeler Vs Yaparak Sıcak Sıcak Çıkan Yufkaları Ve Gözlemeleri Yemek. Çevreye Kat Kat Dizilen Yufkalar Ve Gözlemelerin Mis Gibi Kokular Yaymaları. İşin Bittimi de Arda Kalan Odun Ateşleri İle Demlikte Köz Ateşinden Çay İçmek… Kışın Karını mı ? Gençlerin Kızaklarla Buz Üstünde Kaymasını mı ? Yoksa İnsanlarımızı Düşündüren Kara Kış Kapıya Dayandı Diye Yaptıkları Gururlu Teleşmı ? Çok Renkli Ve Şen Şakrak Yerler Olan Köylerimiz Mis Gibi Köy Ekmeği Kokusu, Tavukların Altından Aldığımız Tazecik Yumurtalar, Yeni Sağılmış Sıcacık Süt. Tertemiz Köy Havası, Yağmur Yağdığında Toprağın Ve Yağmurun Birleşiminden Çıkan O Eşsiz Koku... Tarlada Yetişen Lahanalar, Fasulye, Patatesler... Vs. Köyde Yaşam Bambaşkadır. İnsan Kendini Köydeyken Çok Farklı Hisseder. Köyde Yaşamak İyi Niyettir, Saflıktır Ve Güçlü Kalmaktır. Sağlıklı Olmaktır. Güzelliğini Anlatsam, Öteki Güzelliği Beni Unuttunuz mu Diye Hesap Sorar İnsana. Dereleri, Suları, Yaylaları, Dağları, Gölleri, Tarlaları, Bahçeleri, Havası, Doğa Güzelliği, Odun Ateşinde Sacda Yapılmış Ekmekleri, Çörekleri, Eti, Sütü, Peyniri, Mis Gibi Tereyağları Vs. Bu Tadına Doyulmaz Güzellikleri Yaşamadan Hangi Birini Nasıl Tarif Edebiliriz ki.  Bunca Doğal Ortamın Değeri Ancak Büyükşehir’e Gidilince mi Öğrenilir ? Ya da Büyükşehir’deki Bir Ayranın Yerini Kola Veya Fanta Tutar mı ? Kurutulmuş Elma, Armut , Üzüm Gibi Meyvelerden Yapılan Kompostonun Tadını Hangi Hazır İçecekten Alabilirsiniz ? Meyveleri Dalından Koparıp Yemenin Tadını Markette ki Hormonlu Meyvelerden Bulabilirmiyiz ki ?
Eskiden Köyde Çocukluk İlkokulu Bitirene Kadardı Bu Zaman İçinde Ne Kadar Çocukluktan Nasiplendiyseniz Bununla Kalırdınız, İlkokuldan Sonra Mutlaka Bir İşin Başına Geçirirler Bundan Sonra Oyun Ancak Kaçamaklarla Yapılabilen Bir Şeydi. Ama Herşeye Rağmen Çocukluk Çok Güzeldi Yoksulluğa, Fakirliğe Rağmen Yavan Ekmek Yemek Bile İnsana Lezzet Verirdi. Hele Yufka Ekmeğinin Arasına Tereyağı Sürüp İçine de Bir Avuç Şeker Ekeledinmi Senden Bahtiyarı Yok Kebap Halt Etmiş. Birçok Konuda Küçük Şeylerle Mutlu Olan, Bir Lastik Çizme Alındığında Sevinen, Bir Kazağımız Olduğunda Onunla Yatan Bir Nesildik. Bu Günler Belki Yokluktu Gariplikti Ama Her Şeyiyle Güzeldi O Günleri Özlemiyorum Diyen Yoktur. Şimdilerde Çocuklar, Televizyonun Karşısından Kalkıp Oyun Bile Oynayamıyorlar, Oyunlar Sanal, Sevgiler Sanal, Lezzetler Sanal, Maalesef Çocukların Sosyal Hayatı Ve Arkadaşlık Ortamı Bile Sanal, Eş Dost Tanımaz Hale Geldi. Malasef Üzülerek Söylemek İstiyorumki Geçmişini Unutan Özünü Kaybeden , Gurur Ve Kibirden Yere Basmayacak Bir Nesil Noktasına Geldik Aksi İddaa Edilemez. İnşallah Geçmişini Unutmayan , Özünü Kaybetmeyen Bir Toplumun İçinde Yaşamak Nasip Olur...

SaygılarımlaSelim Toğanç      09.07.2016   Okunma Sayısı: 16692


Yazdır

 

Yazarın Diğer Yazıları

Üye Giriş Paneli
E-posta:    
Şifre:       
Şifremi unutum
Aidat Borcu Sorgulama
 
 
Son Ziyaretçi Yorumları
Elif Erzurum / Albayrak
Hersey cok güzel olmus emegi gecen herkezin eline saglik.zor dönemden geciyoruz covid 19 hayatimizi durdurdu insallah bu günleri saglikli bir sekilde geride birakiriz ve yeniden memlekete gelmek kismet olur. Saygilar

sezen yardm
Selamun Aleykum Köyumuzun Rahmetlı Necati Yardımın Kızıyım Çanakkale de 4 Yıllık Okumaktayım Saygılarımla

Yücel ÇETİN
Site içerik olarak güzel olmakla beraber eksikleri mevcut. Gurbet te yaşayan köylülerimiz bölümü çok eksik olmuş. Güncelleme için yüzyıl da bulunan dernegimizden liste alabilirsiniz.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler