Akkaya Köyü Camii ve Yaylaları Güzelleştirme Derneği
Duyurular

İstanbuldan Giresuna, Akkaya Köyüne, Giresundan İstanbula Yük Ve Eşyalarınızın Nakliyesi  Kapınıza Kadar Güvenle Yapılır.

İrtibat: 05352658720

Kemal Sarıkılıç

Akkaya Köyü


Giresun Hava Durumu
Etkinlik Takvimi
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD  
EURO  
       
Özlü Sözler
Hiçbir şey ayağınıza gelmez; en azından iyi olan hiçbirşey. Herşeyi gidip almanız gerekir.
Anket
Sitemizi Nasıl Buluyorsunuz ?


 
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
AKTİF BİR KÖY DERNEĞİMİZ OLMALI…
 

AKTİF BİR KÖY DERNEĞİMİZ OLMALI…

Belki Biliyorsunuzdur Belkide Bilmiyorsunuzdur Ama Benim Bildiğim Kadarı İle Köyümüzde Bir Cami Derneğimiz Var. Ve Bildiğim Kadarı İle de Caminin Yapılması Aşamasında Epey de Aktif Bir Dernekti. Nedense Bu Dernek İşlemleri Sadece Para Toplamak Konusunda Bir Tek Adını Duyduğumuz Bir Olay Veya Bir Oluşum. Diğer Zamanlarda Kim Başkan Kim Aktif Üye Kim Denetler Ne Yaparlar Kimse Bilmez. Kimselerde Merak Etmez.

Uzun Zamandır Çok Dillendirdiğim Bir Konu Bu. Cami Derneğini Yapabiliyorsak Akkaya Köyü Kültürünü Yaşatma Ve Geliştirme Derneği'ne Çevirelim Olmuyorsa Yeni Bir Dernek Kurulmalıdır. Kimse Adım Atmıyor Nedenini Hala Anlamış Değilim. Emekliliği Gelmiş Kadroların Tecrübelerinden Faydalanmalıdır. Ama Genç Kuşaklara Yol Açılmalıdır. Bu Konuyu Burada Yazmak İstedim ki Herkes Okuyup Ne Anlatmaya Çalıştığımı Bilsinler Diye....Fazla Detay Mühim Değil Dinlemek İsteyene Özel Anlatırım Dinlerim..

DERNEK NE İŞE YARAR ;

Derneğin Kuruluş Amacı Köy İle ilgili Her Adımın Köy Muhtarı İle Birlikte Hareket Ederek Köyün Gelişmesi Ve Kültürümüzün Devamı Adına Ne Gerekiyorsa Onu Yapmalı, İnsanları Bir Araya Getirmelidir. Sadece Amacı Para Toplamak Olmamalıdır. İnsanları Bir Araya Toplamak İçin Belirli Aralıklarla Toplantılar Yapmalı, Eğlenceler Düzenlenmeli, Geçmişteki Kültürümüzü Hatırlatacak Tertipler Düzenlemelidir. Çünkü Yaşayan İnsanlarımızın Geneli Bu Güzel Kültürümüzü Unuttu. İnsanları Kaynaştıracak Ve Eski Saygı Ve Sevgiyi Tekrar Canlandıracak Bir Yapısı Olmalıdır.

Tekel Olarak Kullanılamaz...

NASIL BİR OLUŞUM OLMALIDIR.

Öncelikle Köyün Muhtarı Dernek İle Bağlantısı Olmamalıdır. Her Mahalleden Kişi Ve Kişiler Seçilmeli, Seçilen Bu Kişiler'de Kendi Aralarında Seçim Yaparak Bir Dernek Başkanı, Bir Muhasip, Bir Katip Ve Birde Denetçi Seçmelidir. Ve Her Ay Yapılan Herşey Yazılı Yayın Organları İle Tüm Köy Halkına Bilgi Verilmelidir. Seçimler Belirli Aralıklarla Yenilenmeli Ve Genç Neslin Derneğe İlgisi Arttırılmalıdır. Ayrıca Köy Derneği İle İlgili Muhtarlığın Çalışması Birlikte Olmalıdır. Yani Köyde Yapılacak Olan Herhangi Bir İş Köy Muhtarlığının İsteği Doğrultusunda Bütçe Ve Projelendirmeli,Uygulama Aşamasında Dernek Tarafından Bütçesi Ve Uygulaması İçin Gerekli İşlemler Yapılarak Muhtarlığa Sunulmalıdır. Böylelikle Hem Muhtarlığın Yükü Rahatlar, Hem de Bugüne Kadar Geçmişteki Muhtarlar İçinde Konuşulan Maddi Problemler de Ortadan Kalkmış Olur.

DERNEĞİN GELİRİ NE OLMALIDIR.

Derneğin Gelirlerinden En Önemlisi Üye Aidatlarıdır. Köyde Yaşayan Veya Köyden Olup Dışarıda Yaşayan Herkes Köy Derneğine Üye Yapılmalı Ve Belirli Aralıklarla Aidat Toplanmalıdır. Tabi ki Bu Aidat Öyle Uçuk Rakamlar Olmamalıdır. Şuna da İnanıyorum ki Her Ay 10-tl Veya 20-tl Veremeyecek Bir İnsanımız Çıksın. Ben Bu Aidat Yükünü Veremem Desin. Diyen Varsa Bile Orada Sıkıntı Vardır...

Yardım Ve Bağışlar : Köye Yapılacak Tüm Yardımlar Ve Bağışlar Köy Derneği Kasasına Makbuz Karşılığı Yapılmalıdır. Ayrıca Köyde Toplanması Gereken Her Türlü Gelirler de Derneğe Makbuz Karşılığı Teslim Edilmelidir.

Yani İşin Özü Şeffaf Olmalıdır.

DERNEK NELER YAPMALIDIR.

Köy İle ilgili Yapılacak Tüm Giderleri Bütçe İmkanları İle Karşılamalı

Köyde Yaşayan İnsanlarımıza Maddi Manevi Yardımlar Yapmalı

Ramazan Aylarında Ortak İftarlar Tertiplemeli.

Cenazelerde Cenaze Evindeki İkramları Üstlenmeli

Belirli Aralıklarla İnsanların Bir Araya Getirecek Kültürel Eğlenceler Tertip Etmeli

Köye Gelen Tüm Misafirleri Ağırlamalı

Köydeki Yaşayan İnsanların Ortak Kullanımında Olacak Kültürel Mekan Oluşturmalı

İnanıyorum ki Bundan Çok Fazla Maddeleri'de Siz Sayabilirsiniz. Aslında Atalarımız “ Birlikten Kuvvet Doğar” Demişler O Nedenle de Geçmişte Bunu da Çok Yapmışlar. Çok da İyi Uygulamışlar. Örnek Olarak Mecileri Gösterebilirim. Bir Başka Örnek te Tarla İmecileri Diyebilirim. Eeee Artık Bunlar Köyde Yapılmadığı İçin Ortak Payda Değişmekte. Bu Yeni Ortak Paydaları Herkese Anlatabilecek Ve Ortak Paydada İnsanları Buluşturabilecek Bir Platform Olmalı Köy Derneğimiz...

Selam Ve Dua İle; Selim ToğançSelim Toğanç      23.03.2018   Okunma Sayısı: 1909


Yazdır

 

Yazarın Diğer Yazıları

Üye Giriş Paneli
E-posta:    
Şifre:       
Şifremi unutum
Aidat Borcu Sorgulama
 
 
Son Ziyaretçi Yorumları
Elif Erzurum / Albayrak
Hersey cok güzel olmus emegi gecen herkezin eline saglik.zor dönemden geciyoruz covid 19 hayatimizi durdurdu insallah bu günleri saglikli bir sekilde geride birakiriz ve yeniden memlekete gelmek kismet olur. Saygilar

sezen yardm
Selamun Aleykum Köyumuzun Rahmetlı Necati Yardımın Kızıyım Çanakkale de 4 Yıllık Okumaktayım Saygılarımla

Yücel ÇETİN
Site içerik olarak güzel olmakla beraber eksikleri mevcut. Gurbet te yaşayan köylülerimiz bölümü çok eksik olmuş. Güncelleme için yüzyıl da bulunan dernegimizden liste alabilirsiniz.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler